SYSTEM OŚWIATOWY GMINY


OŚWIATA - PODSTAWOWE PARAMETRY



664

Liczba dzieci objętych nauczaniem przedszkolnym


Wskaźnik określa liczbę dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat.


75,37%

Współczynnik skolaryzacji przedszkolnej


Wskaźnik określa stosunek liczby dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym w wieku 3-5 lat w ogólnej liczbie dzieci w tym wieku.

22,29

Średnia liczebność oddziałów w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa ilu uczniów przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy (wg stanu na dzień 30.09.2020 r.).

2,49

Średnia liczba etatów nauczycielskich na oddział w SP


Wskaźnik określa ilu nauczycieli przypada przeciętnie na 1 oddział klasowy (wg stanu na dzień 30.09.2020 r.).


2 718

Liczba dzieci w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa liczbę dzieci objętych obowiązkiem szkolnym w oddziałach
od
0 do 8.

96,25%

Współczynnik skolaryzacji w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa jaki odsetek dzieci objętych obowiązkiem szkolnym pobiera naukę w szkołach podstawowych na terenie Gminy Białe Błota.

8,94

Liczba uczniów na etat nauczycielski w szkołach podstawowych


Wskaźnik określa ilu uczniów przypada na 1 etat nauczycielski w szkole podstawowej (wg stanu na dzień 30.09.2020 r.).

9,4

Wskaźnik efektywności zatrudnienia nauczycieli


Wskaźnik określa ilu uczniów potrzeba, aby sfinansować 1 umownie liczony etat nauczyciela.



System oświatowy Gminy BIAŁE BŁOTA w 2020 r.



W roku szkolnym 2019/2020 Gmina Białe Błota prowadziła 3 szkoły podstawowe, 1 przedszkole gminne oraz 1 żłobek gminny w podziale na:


  • Szkoła Podstawowa im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach,

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łochowie,

  • Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach,

  • Gminne Przedszkole "Wróżka" w Białych Błotach,

  • Gminny Żłobek Integracyjny "U Misia" w Łochowie (żłobek nie jest jednostką systemu oświaty, lecz służy realizacji zadania opieki żłobkowej na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.


W 2020 roku w szkołach i przedszkolach zatrudnionych było 323 nauczycieli i 92 osoby na stanowiskach administracji i obsługi. Szczegółowy schemat organizacji placówek oświatowych przedstawia poniższa tabela.

Organizacja szkół i przedszkola w 2020 r.*

*dane średnioroczne za 2020 r.


UROCZYSTOŚĆ NADANIA IMIENIA SZKOLE PODSTAWOWEJ
W BIAŁYCH BŁOTACH



13 lutego 2020 r. zorganizowano święto nadania szkole imienia Mariana Rejewskiego oraz wręczenie nowego sztandaru. Gościem honorowym była córka Mariana Rejewskiego - P. Janina Sylwestrzak.

Marian Rejewski był polskim matematykiem i kryptologiem, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy. Sukces Rejewskiego i współpracujących z nim kryptologów z Biura Szyfrów, między innymi Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego, umożliwił odczytywanie przez Brytyjczyków zaszyfrowanej korespondencji niemieckiej podczas II wojny światowej, przyczyniając się do wygrania wojny przez aliantów.



realizacja zadań z zakresu oświaty na rzecz uczniów w 2020 r.



GMINNE PÓŁKOLONIE "Z PROFILAKTYKĄ NA TY"

Zniesienie obostrzeń w okresie wakacyjnym umożliwiło realizację Gminnych Półkolonii "Z PROFILAKTYKĄ NA TY". Półkolonie zostały zorganizowane wspólnie przez Urząd Gminy Białe Błota, Gminne Centrum Kultury w Białych Błotach, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach, Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Łochowie, Szkołę Podstawową im. ks. Jana Twardowskiego w Przyłękach, Zakład Aktywności Zawodowej „Ośrodek Sportu i Rehabilitacji” w Białych Błotach oraz Centrum Obsługi Edukacji i Sportu w Białych Błotach.

Zajęcia odbywały się w placówkach oświatowych oraz świetlicach należących do GCK i GOPS w okresie od 20 do 31 lipca 2020 r. Organizację Gminnych Półkolonii "Z PROFILAKTYKĄ NA TY" oparto na następujących założeniach:

  • uczestnictwo w półkoloniach było nieodpłatne,

  • wszyscy uczestnicy mieli zapewnione bezpłatne wyżywienie w trakcie półkolonii, niezależnie od tego, czy zajęcia odbywały się w placówce, czy były to zajęcia wyjazdowe,

  • we wszystkich lokalizacjach uczestnicy mieli zapewnioną opiekę od godz. 7:30 do 16:30, w tym zajęcia odbywały się od godz. 9:00 do 14:00,

  • w ramach zajęć każda z grup, poza zajęciami świetlicowymi, sportowymi oraz wycieczkami, miała realizowane zajęcia profilaktyczne przeciwko uzależnieniom,

  • liczebność grup, w związku z obowiązującymi ograniczeniami przeciwepidemicznymi, nie przekraczała 12 osób,

  • wszystkie grupy wyjechały na dwie wycieczki,

  • wszystkie lokalizacje zostały wyposażone w środki dezynfekujące oraz w środki ochrony indywidualnej,

  • wszyscy uczestnicy otrzymali na koniec pamiątkowy prezent.

W Gminnych Półkoloniach "Z PROFILAKTYKĄ NA TY" realizowanych we wszystkich szkołach podstawowych łączenie wzięło udział 156 dzieci. W ramach realizacji programu "Z PROFILAKTYKĄ NA TY" przeprowadzono spotkania z dziećmi na temat zagrożeń w Internecie. Z uczestnikami półkolonii spotykała się Pani psycholog, przeprowadzając warsztaty „Spełniam marzenia”.

Półkolonie Białe Błota


Dowożenie uczniów do szkół gminnych

Zgodnie z art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe obowiązkiem Gminy jest zapewnienie uczniom bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do i ze szkoły, jeśli droga dziecka do szkoły, w której obwodzie dziecko zamieszkuje przekracza odległości wskazane w ust. 2 omawianego przepisu.


W roku szkolnym 2019/2020 dowożeniem objętych było 873 uczniów, co stanowiło blisko 37% ogółu dzieci uczęszczających do szkół samorządowych w Gminie Białe Błota. Od wielu lat utrzymuje się tendencja wzrostowa dowożonych uczniów, czego przyczyn należy dopatrywać się w osiedlaniu się nowych mieszkańców Gminy na jej obrzeżach. W najbliższych latach należy spodziewać się dalszego regularnego wzrostu liczby dowożonych uczniów.