GOSPODARKA


LOKALNA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ



Wpływy z PIT i CIT na mieszkańca w 2020 r.:

1 755

-2,00%

do roku 2019



3 005

Liczba osób prowadzących działalność gospodarczą

192

Liczba wniosków o wpis do rejestru REGON

139

Liczba wniosków o wypis z rejestru REGON



Podatki dla przedsiębiorców w 2020 r.

Stosowanie niższych niż maksymalne stawek podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych na terenie Gminy Białe Błota stanowi wyraz dążenia władz do zwiększania potencjału gospodarczego Gminy. Potwierdzają to chociażby dane o liczbie podmiotów wpisanych w 2020 r. do rejestru REGON. Wysokość obowiązujących stawek zapewnia stabilność finansową Gminy, a przy tym gwarantuje możliwość dalszego rozwoju.


Pochodną zwiększającej się bazy przedsiębiorców na terenie Białych Błot są również uzyskiwane wpływy z podatku PIT i CIT. W 2020 r. wysokość wpływów z tych podatków w przeliczeniu na 1 mieszkańca uległa niewielkiemu pogorszeniu i wyniosła 1755,19 zł, podczas gdy w 2019 r. było to 1790,96.



pomorska specjalna strefa ekonomiczna


Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna działa na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i we wschodniej części województwa pomorskiego. Jest częścią Polskiej Strefy Inwestycji. Jej zadaniem jest wsparcie przedsiębiorczości, poprzez tworzenie atrakcyjnych warunków do rozwoju małych, średnich i dużych firm. Zwolnienie podatkowe można uzyskać z tytułu poniesienia nakładów na utworzenie nowego przedsiębiorstwa, zwiększenie zdolności produkcyjnej, wprowadzenie nowych produktów czy zmianę procesu produkcyjnego. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Gminy.



zarządzanie przestrzenią



Odpowiednie zarządzanie przestrzenią w Gminie ma bardzo duże znaczenie dla utrzymania porządku przestrzennego, a uchwalanie nowych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego ma korzystne długotrwałe efekty. Zmniejsza się liczba wydawanych decyzji o warunkach zabudowy przez co procesy inwestycyjne są sprawniejsze. Nowe plany miejscowe wpływają korzystnie na zagospodarowanie niezabudowanych jeszcze terenów. W Gminie Białe Błota niewielka część powierzchni objęta jest MPZP. W 2020 r. podejmowane były działania celem przeprowadzenia procedury niezbędnej do objęcia kolejnych terenów miejscowymi planami. Taki stan wpływa pozytywnie na wizerunek Gminy oraz zadowolenie mieszkańców.


74

Liczba MPZP

obowiązujących

0

Liczba planów

uchwalonych

1 223

Powierzchnia objęta

MPZP (ha)

9,99%

Powierzchnia Gminy

objęta MPZP



TERENY ZIELONE



Gmina Białe Błota pochwalić się może Obszarem Chronionego Krajobrazu Wydm Kotliny Toruńsko – Bydgoskiej obejmującym jedno z największych w Polsce pól wydmowych, które pokrywa najwyższe (67,2 - 67,5 m n.p.m.) terasy Pradoliny Wisły. Jest to chętnie odwiedzane miejsce zarówno przez mieszkańców Gminy jak i gości szukających wypoczynku na łonie natury. Tereny Gminy obejmują również 23 pomniki przyrody oraz 3 Obszary Natura 2000. Jest to Dolina Środkowej Noteci i Kanału Bydgoskiego – obszar specjalnej ochrony ptaków, Dolina Noteci – specjalny obszar ochrony siedlisk oraz Równina Szubińsko – Łabiszyńska – specjalny obszar ochrony siedlisk.



12,15

Powierzchnia lasów gminnych (ha)

3 796

Powierzchnia terenów chronionych (ha)

68

Drzewa posadzone w 2020 r.

70

Krzewy posadzone w 2020 r.

Przyroda w Białych Błotach